Søk

Hovedmeny

Nasjonale prioriteringsveiledere:

Skal prioritere de sykeste pasientene først

Her er noen av de mange som har jobbet med de ulike prioriteringsveilederne. Her er noen av de mange som har jobbet med de ulike prioriteringsveilederne.

Når sykehusene mottar henvisninger av pasienter, skal sykehuset sørge for at de pasientene det haster mest å få undersøkt kommer først inn til behandling. For å hjelpe til med dette har Helsedirektoratet, sammen med blant andre sykehusene, laget konkrete veiledere som skal gjøre det enklere å prioritere (prioriteringsveiledere).

Einar Bugge.
Einar Bugge

- Arbeidet med prioriteringsveilederne startet for ca. to år siden. Det kom i stand på grunn av at forskjellene i praktiseringen av prioriteringsforskriften var for stor. Prioriteringsveilederne er et hjelpemiddel for å få en mer lik og mer rettferdig praktisering, sier Einar Bugge, klinikksjef ved hjerte-lunge klinikken ved UNN Tromsø, som har deltatt i arbeidet.

Et svært arbeid

- Hundrevis av folk har vært involvert i dette arbeidet. I gruppene som har utarbeidet de forskjellige veilederne har det deltatt:

  • en til to representanter fra hvert RHF (regionale helseforetak) fra fagfeltet
  • en representant fra annet fagfelt
  • en allmennlege
  • en representant fra brukerorganisasjonene

- Det er et samarbeid mellom Helsedirektoratet og de regionale helseforetakene, for å få en mer lik og rettferdig bruk av prioriteringsforskriften, sier Einar Bugge.

- Jeg håper at resultatet av at disse prioriteringsveiledere blir at vi får en mer enhetlig og mer rettferdig prioritering. Og at vi får samme maksimale ventetid over hele landet, sier han.

Beslutningsstøtte for fagfolk

Veilederne skal være beslutningsstøtte når spesialisthelsetjenesten skal avgjøre hvilke pasienter som skal få rett til nødvendig (prioritert) helsehjelp. Men det vil likevel være spesialisten som er ansvarlig for den endelige beslutningen. Hovedvilkårene i prioriteringsforskriften er: alvorlighet, forventet nytte og kostnadseffektivitet. Til sammen kommer det veiledere for 30 fagområder. De kalles prioriteringsveiledere.

Konkrete

Prioriteringsveilederne er veldig konkrete. For eksempel: Et sykehus får inn en henvisning på en pasient som har ukontrollert astma. Da slår man opp i veilederen Lungesykdommer. Under Astma – ukontrollert står det at pasienten har rett til prioritert helsehjelp, med maksimum ventetid på 4 uker.

 Illustrasjon av prioriteringsveileder - Astma - ukontrollert
Illustrasjon av hvordan en prioriteringsveileder er satt opp.

Publisert: 16.04.2009 kl. 14:22 | Endret: 19.05.2010 kl. 08:47
Del denne artikkelen:
Facebook Twitter Digg Reddit LinkedIn

Copyright © 2012 Helse Nord RHF, 8038 Bodø - tlf.: 75 51 29 00 - faks: 75 51 29 01

|

Ansvarlig redaktør: Kommunikasjonsdirektør Kristian I. Fanghol. Nettredaktør Helen K. Åsli. E-post: postmottak@helse-nord.no. Valideringstest: W3C