Regionalt fagnettverk for rekruttering og stabilisering
Formål
Fagnettverket skal være en pådriver for kvalitetsforbedringer og faglig utvikling innen rekruttering og stabilisering i Helse Nord.
Oppgaver
- Bidra til økt kunnskap om kunnskapsbasert rekruttering og stabilisering i Helse Nord og læring på tvers av helseforetakene
- Utvikle strategi og handlingsplan for fagområdet
- Innpasse ny og forbedret metodikk i arbeidsprosesser, lederopplæring og rekrutteringsveileder
- Ivareta leverandørkommunikasjon og være faglig referansegruppe der det er formålstjenlig innen fagområdet
Organisering
Helseforetakene utpeker selv deltakere med rekruttering og/eller stabilisering som arbeidsfelt, vanligvis blant ansatte innen HR/personal.
Nettverks koordinator utpekes blant deltakende foretak og rullerer hvert andre år.
Helseforetakenes HR-sjefer/personalsjefer fungerer somstrategisk styringsgruppe for fagnettverket.
Aktiviteter
Fagnettverket utvikler regionale handlingsplaner med prioriterte aktiviteter for hvert år. Nettverket møtes jevnlig (hver 4. uke) for å sikre god kontinuitet og progresjon i arbeidet. Microsoft Teams benyttes som primære kommunikasjon- og samarbeidsplattform og suppleres med fysiske samlinger etter behov.
Finansiering
Fagnettverket søker årlig om regionale midler i samsvar med gjeldende vedtekter.
Øvrige kostnader dekkes av hvert enkelt foretak. Dette inkluderer deltakernes arbeidstid og reise-/oppholdsutgifter i forbindelse med nettverksarbeidet.