Flykapasitet er nødvendig for likeverdige helsetjenester i nord
KRONIKK: I deler av landet er nærmeste sykehus en tur med trikk eller taxi unna. I Nord-Norge må en stor andel av befolkningen fly. Av ti pasientreiser med fly i Norge, gjøres syv i vår landsdel. Innbyggerne, pasientene og helsetjenesten er helt avhengige av flytilbudet. Da bør det helst fungere.

Foto: Helse Nord RHF
Men det gjør det bare delvis. Det gir utfordringer for pasientene og sykehusene som det kan være vanskelig for befolkningen ellers i landet å leve seg inn i.
- Kan jeg være sikker på at jeg får plass på flyet, slik at jeg rekker timeavtalen eller operasjonen?
- Må jeg ta en hotellovernatting for ikke å risikere å miste timen min, og vil jeg få dekket hotellkostnadene fullt ut?
Helse Nord RHF har ansvar for at befolkningen i landsdelen får gode og likeverdige spesialisthelsetjenester. Alt Helse Nord gjør, handler til syvende og sist om det. Men det hjelper lite hvor god kvalitet tjenestene har, hvis flyene er fulle og pasientene ikke kommer frem, eller helsepersonell som ambulerer mellom ulike tjenesteder heller ikke gjør det.

Kommunene har ansvar å legge til rette for velfungerende lokalsamfunn, både for næringsliv innbyggere- sikkerhet og beredskap, ikke minst innenfor helse. Et kortbanenett med god nok kapasitet er en viktig del av dette. Det er ikke tilfellet i dag.
Mangler kontroll
Nord-Norges befolkning utgjør mindre enn 9 prosent av landets befolkning. Våre innbyggere er spredt på et landareal i underkant av halve landets samlede areal. 70 prosent av alle pasientreiser med fly gjøres i nord. I tillegg benyttes fly av helsepersonell som jobber og møter pasienter forskjellige steder.
Med avstandene og geografien vi har, er Nord-Norge helt avhengige av at pasienttransporten med fly fungerer. Tjenestene som tilbys pasientene er resultat av et gjennomtenkt, finjustert samspill mellom forskjellige grupper av helsepersonell, av teknologi og legemidler. Det er mye sykehuset og helsepersonellet må ha på plass for å gi pasienten god og riktig behandling.
Men en utenforliggende faktor mangler de kontroll på: - Kommer pasienten frem, eller var det ikke mulig å få plass på flyet?

Et storstilt sløseri
Nordlandssykehuset HF kartlegger avvik som tydelig viser sårbarheten i tilbudet. Antallet avvik er økende. I uke 11 i 2025 ble det registrert 99 avvik som følge av manglende flybilletter. I uke 10 i år var antallet økt til 122. Bare i løpet av én uke oppsto det 122 situasjoner grunnet manglende flybilletter. Det sier seg selv at befolkningen i Lofoten og flere steder kan oppleve uforutsigbarhet og utrygghet når avvikene er så mange.
Bak hvert slikt avvik ligger det en historie om forsinkelser, plunder og heft for både pasient og sykehus:
- Pasienter kommer seg ikke til behandling som planlagt, og må derfor få ny time.
- Avbestilling av time påfører sykehusene ekstraarbeid med å innkalle ny pasient til den avlyste timen og viktig kapasitet går til spille.
- Pasienter må overnatte før og/eller etter behandling. Noen pasienter blir da fortsatt inneliggende på sykehuset, andre pasienter bor på hotell og får støtte til overnatting etter sats.
- Pasienter får en unødvendig lang reisetid, eller må benytte annet transportmiddel over lange avstander.
Avvik av et slikt omfang innebærer et storstilt sløseri med dyrebar tid for pasienter, pårørende og helsearbeidere.
Vi nærer ingen illusjoner om at innbyggerne og pasientene skal kunne ta trikken fra Vestvågøy over Vestfjorden til sykehuset i Bodø.
For noen pasienter vil utsatt behandling gi grunn til uro, bekymring og forlengede plager som kunne ha vært unngått. Det kommer i strid med viktige verdier og prinsipper helsetjenesten arbeider etter.
Næringsliv, samfunnsliv og befolkningen i kommuner melder også om lignende betydelige avvik og utfordringer med dagens situasjon.
En akilleshæl
Kapasiteten er økt på en del flyruter de siste årene, og det har hjulpet noe. Så sent som 23. juni kom samferdselsminister Jon-Ivar Nygård til Lofoten med den gode nyheten om flere avganger på strekningen Bodø-Svolvær og Bodø-Leknes, men først fra kommende årsskifte og foreløpig for ett år.
Pasienttransport via luftveien har blitt en akilleshæl for helsetjenestene i nord. Det er nok flere årsaker til kapasitetsproblemene. Det er likevel ikke til å komme utenom at den formidable økningen av turistreiser til og innad i regionen, sammen med rabatterte priser, har satt kapasiteten under sterkt press de siste årene. Det har negative konsekvenser også for befolkning og næringsliv, ikke bare for pasienter.
Det svekker pasientsikkerheten i nord og undergraver muligheten for å gi likeverdige tjenester til befolkningen. I tillegg svekker det beredskapen for kriser og situasjoner der vi trenger fleksibilitet for å kunne møte innbyggernes behov.
Trikk over Vestfjorden?
Det regionale helseforetaket og flere kommuner i regionen har ved flere anledninger påpekt behovet for varige, robuste løsninger som gir befolkningen nødvendig trygghet og spesialisthelsetjenesten mulighet til løse sitt oppdrag. Vestvågøy kommune og Helse Nord RHF gjør det igjen denne uka, med et felles brev til Samferdselsdepartementet.
Vi vet hvor vi bor, hvor vi driver kommuner og helsetjenester. Vi vet hvordan landsdelen vår ser ut, og vi planlegger og tilpasser tjenestene til det. Vi nærer ingen illusjoner om at innbyggerne og pasientene skal kunne ta trikken fra Vestvågøy over Vestfjorden til sykehuset i Bodø.
Det vi forventer, er at samferdselsmyndighetene også forstår regionens utfordringer og imøtekommer behovet for et langsiktig, forutsigbart flytilbud med nødvendig kapasitet.