logo Helse Nord

For fastleger

Fastlegen er navet i pasientens behandling, kjenner pasienten best og har det beste utgangspunktet for å opprette pasientens første PLL.

Forberedelser før PLL kan tas i bruk

De første fastlegene i nord har tatt i bruk PLL og flere legekontor oppfordres til å starte forberedelsene til å ta i bruk PLL. 

Formålet med PLL er økt pasientsikkerhet og lettere legemiddelhåndtering for fastlegen. Les mer fordelene med PLL her

Din lokale prosjektleder hjelper deg med nødvendige forberedelser. Du finner kontaktinformasjon her

Legens ansvar for legemiddellisten endrer seg ikke med PLL, men jobben legen gjør med å holde legemiddellisten ryddig blir nå synlig for alle som samhandler om pasientens legemiddelbehandlng, som kommunehelsetjeneste, legevakt, sykehus og andre. 

For mer informasjon se Riktig bruk av e-resept på nhn.no og faktaboks*. 

Senter for kvalitet i legetjenester, SKIL, har relevante kurs på legemiddelområdet, herunder et kurs i  Kvalitet i e-resept

Selv om du har HelseID fra før må den nå oppdateres slik at den gir tilgang til SFM og Kjernejournal.

Les mer her HelseID - Norsk helsenett (nhn.no)

Journalsystemet må oppgraders med sentralforskrivningsmodul (SFM) før oppstart PLL. Dette gjelder for Webmed, CGM, EG Infodoc, og EG Pasientsky. Pridok har utviklet tilsvarende løsning på egenhånd.  

Se Leverandøroversikt  på nhn.no for å se om din leverandør kan tilby SFM. 

Lokal prosjektleder har tett kontakt med leverandørene og bistår med dialog og planlegging av oppgradering.

Ta e-multidose i bruk så snart apoteket kan tilby håndtering av e-multidose og journalsystemet er oppgradert til SFM. Norsk helsenett koordinerer innføringen av e-multidose i samarbeid med prosjektet. Se Multidose i e-resept på nhn.no.

Innføring av e-multidose må skje før eller samtidig med innføring av PLL. Vi anbefaler å gjøre dette trinnvis, med 2-4 ukers mellomrom. Da blir overgangene mindre og det blir lettere å identifisere feilkilder og gi opplæring og støtte. 

Fastlege, multidoseapotek og hjemmetjenesten i kommunen må alle tilpasse arbeidsprosessene til e-multidose så denne overgangen krever endel forberedelser.

Fastleger som starter med PLL har ansvaret for å ta tilstrekkelig opplæring. 

Egne fastlegeambassadører tilknyttet prosjektet kan bistå med opplæring og dele erfaringer. Lokal prosjektleder formidler kontakt med fastlegeambassadør. 

Prosjektet har utviklet og samlet opplæringsmateriell som kan benyttes av alle. Se lenker på denne siden. 

Helsedirektoratet beskriver praktiske råd om bruk av pasientens legemiddelliste i utprøving, med oversikt over oppgaver for helsepersonell i ulike virksomheter. Dette kan være grunnlag for virksomhetens lokale tilpasninger i arbeidsflyt, rutiner og opplæringstiltak.

Les mer på Helsedirketoratets nettside: Praktisk bruk av pasientens legemiddelliste i utprøving

 

Fastlegene får kompensasjon for å gjennomføre opplæring og opprette pasientens første PLL. Det er en midlertidig ordning som vi håper skal videreføres på lengre sikt. 

Helfo utbetaler kompensasjonen i form av takster som finnes i takstsystemet. Takstkodene legges inn på regningskortet i EPJ systemet.

Det gis kompensasjon for opprettelse av én PLL per pasient. Pasienten må stå på minst tre legemidler eller psykofarmaka ved behov.

Takst for opprettelse av PLL:

  • Allmennlege i spesialisering kr. 175,- 
  • Spesialister i allmennmedisin kr. 203,-​​

Takst for opplæring (90 minutter):

  • Allmennlege i spesialisering kr. 2 250,-
  • Spesialister i allmennmedisin kr. 2 616,-

Les mer om kompensasjon for fastleger.​

Helsedirektoratet beskriver forberedelser på sin nettside: Pasientens legemiddelliste. 

 

*Hold orden i legemiddellisten

Stemmer legemiddellisten med det pasienten bruker?

  • Legg til legemidler som mangler
  • Seponer legemidler som ikke er i bruk
  • Sjekk at doseringene er korrekte
  • Vurder om interaksjoner må håndteres
  • Fjern doble oppføringer uten faglig grunn​​​

.

*Forskriv riktig

For at samhandlingen om pasientens legemidler skal fungere på tvers av helsetjenesten må alle leger:

  • Forskrive på virkestoff når mulig
  • Bruke strukturert dosering når mulig
  • Ikke duplisere resepter, fornye eksisterende

Nytteverdier ved PLL

Før kunne fastlege Regin Hjertholm i Bergen bruke opp mot 50 minutter per pasient for å finne ut av hvilke medisiner pasienten hadde tilgang til og faktisk brukte. Etter legekontoret hans fikk PLL tar det ham bare 30 sekunder å sørge for at lista er korrekt. 

Les mer om hvordan Regin gikk fra legemiddelkaos til full kontroll
Regin Hjertholm
Sist oppdatert 18.03.2025