Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Avtalespesialistene tar i bruk PLL

For at samhandlingen i PLL skal fungere må alle leger være med, det inkluderer avtalespesialistene i nord som er i full gang med å ta PLL i bruk.

Skrevet av Anne C. Hansen
Publisert 30.10.2026
Sist oppdatert 02.11.2026
En kvinne som smiler til kameraet
Hjertespesialist og daglig leder ved Nordland hjertesenter, Anders Hovland, var første avtalespesialist som tok PLL i bruk i Nord-Norge. Foto: Nordland hjertesenter

Godt over halvparten av avtalespesialistene i nord er allerede i gang med PLL og tilbakemeldingene er oppløftende: "Knottologien" er enkel og den overordnede opplevelsen er at PLL gir bedre oversikt og ryddigere legemiddellister.

 

Pionéren

Hjertespesialist og daglig leder ved Nordland Hjertesenter, Anders Hovland, var første avtalespesialist som startet med PLL, i februar 2026.

Prosjektet og EJP-leverandør Pridok sto klare til å bistå i overgangen, men den gikk helt knirkefritt: endringen i legemiddelmodulen var liten, men til det bedre, og arbeidsprosessene i klinikken ble ikke berørt. Han trengte oss rett og slett ikke! 

 

PLL er en liten endring, men en klar forbedring. Legemiddellisten er ryddigere og bedre oppdatert når pasienten har PLL!
Anders Hovland, Hjertespesialist

 

Når vi snakker med ham 10 måneder senere bekrefter han førsteinntrykket. Han anslår at rundt 50% av pasientene har PLL og forteller at PLL-ene gjennomgående er ryddigere og bedre oppdatert enn de andre legemiddellistene. 

 

Bredding av PLL hos avtalespesialistene

Etter Anders fulgte avtalespesialistene i nord som perler på en snor, og alle som har EPJ-systemer som støtter PLL er nå i gang. 

Fokus ved oppstart har vært god forskrivningspraksis og hvordan andre leger påvirkes når alle jobber i samme liste. Mange har allerede gode vaner, for andre var det nyttig med en gjennomgang av prinsipper, funskjonalitet og smarte måter å jobbe på. 

Vi har spurt dem hva de synes om PLL og tilbakemeldingene er overveiende positive: PLL er et løft for samhandlingen og informasjonsdelingen mellom leger i forskjellige deler av helsetjenestene. 

 

Det er bare fordeler med PLL. All info om andres forskrivning er synlig. Ryddig og oversiktlig, lett å fornye resepter.
Avtalespesialist i nord

 

Men det er rom for forbedring. Flere forteller at det av og til dukker opp en PLL som ikke er oppdatert og for noen er det utfordrende med nye forskrivningsvaner. Noen mener også at funksjonaliteten i legemiddelmodulene kan forbedres. 

 

Fordelen er en oppdatert medisinliste der det er lett å se at medisiner ikke interagerer. Ulempen er at det ikke er anbefalt å skrive personlige bruksanvisninger, men det er ikke alltid standard doseringer stemmer for den enkelte pasient.
Avtalespesialist i nord

 

Siste pulje kommer nå

De gjenstående avtalespesialistene har ikke kommet i gang fordi EPJ-systemene deres ikke har vært klare for PLL. Dette løser seg når systemleverandøren løfter alle sine kunder over på ny legemiddelmodul de nærmeste månedene. Vi håper de fleste vil være i gang med PLL i løpet av januar 2027. 

Vi har bedt de som er i gang om å gi et råd til de som kommer etter.

 

...Det er ikke vanskelig å lære seg. Men det er lurt å bruke litt tid på å sette seg inn i hva PLL er og hvordan det fungerer i praksis!
Avtalespesialist i nord

 

Avtaleinstitusjonene følger etter

Parallelt med avtalespesialistene har også et par av avtaleinsitusjonene i nord startet med PLL. Tilbakemeldingene deres samsvarer godt med det vi får høre fra avtalespesialistene. 

For flere avtaleinstitusjoner er tidslinjen enda ikke avklart da leverandørene fremdeles jobber med å få løsningen på plass. Vi jobber med saken!